Moji rodičia by tu už dnes neboli keby… Hovorí Irena o svojej skúsenosti.

Otec mal viaceré choroby srdca a ciev, cukrovku a rakovinu prostaty. Mamu trápila starecká demencia.

Vysoký tlak donúti naše srdce aby sa preťažovalo. Je len otázkou času kedy niečo „praskne“. Starecká demencia, Alzheimer, depresie a ďalšie psychické choroby majú svoj pôvod v mozgu.

Je veľmi komplikované určiť o čo vlastne ide. Hlavne v úvodných štádiách chorôb mozgu sa ich príznaky podobajú ako vajce vajcu. Správna diagnostika je preto veľmi náročná. Občas sa stane chybička. To je i prípad 50 ničky zo severu Čiech. Tej bola diagnostikovaná depresia. Čas ukázal, že ide o prvé štádium Alzheimerovej choroby.

V neskorších rokoch sa potom navzájom jednotlivé choroby vzájomne prekrývajú. Ako to myslím ?

25 %, teda každý štvrtý človek nad 80 rokov trpí stareckou demenciou alebo Alzheimerom. Prakticky nie je možné povedať že za 1/3 môže starecká demencia a že 2/3 starostí spôsobuje Alzheimer. Určiť pomer ktorej choroby mám viacej a ktorej menej je len „nástrel“. To boli, sú a zrejme ešte dlho budú len odhady.

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko poškodenia srdca a ciev. Zvyšuje riziko vzniku mozgovej mrtvice a poškodenie obličiek. Najčastejšou príčinou jeho vzniku môže byť náš životný štýl. Ten do veľkej miery ovplyvňuje stav našich ciev.

upchanie ciev

Zanášajú sa hlavne LDL cholesterolom a vápnikom. LDL by sme mali mať pod 3,9 mmol/l. Zanášaním sa zmenšuje otvor na prúdenie krvi. Pružnosť ciev klesá a hovorí sa tomu kornatenie ciev. To núti naše srdce viac pracovať, aby sa kyslík a živiny dostali do všetkých našich buniek.

Ak príde k úplnému upchaniu cievy smerom do mozgu alebo v ňom, nastáva mozgová príhoda. Druhou možnosťou je že srdce bude pumpovať, pumpovať až sa na niektorom mieste pretrhne = srdcový infarkt. Ten najčastejšie vzniká pri upchaní niektorej cievy, ktorá vyživuje samotné srdce (koronárne cievy). No a treťou „možnosťou“ je pomalá a bezbolestná likvidácia našich vnútorných orgánov. Devastácia začína obličkami a postupne postupuje ďalej.

Na záver poznámka pre bádateľov: Bežná činnosť nášho srdca vykonáva prácu 0,692 až 0,788 J (Joule). Inak povedané vykoná prácu, ktorú vykoná sila 1 Newtona na dráhe cca 73 cm.

PS: Okolo vás „behá“ veľa ponúk na riešenie srdcovo cievnych problémov. Najčastejšie sa jedná o prípravky obsahujúce omega 3 nenasýtené mastné kyseliny. Ak ste na warfaríne, tak buďte na ne opatrní. Zvyšujú účinok warfarínu = robia vašu krv redšou ako by mala byť. Viac na tému Warfarín a život s ním nájdete na tomto odkaze.

Čo hovorí Irena vo videu:

Toto je fotka môjho otca ktorý mal cukrovku, vysoký tlak a rakovinu prostaty. V roku 2011 nemohol vôbec chodiť lebo si vôbec necítil svoje nohy. Mal srdcový infarkt a bol operovaný na srdce. Dostal 4 by passy a mal veľa, veľa ďalších zdravotných problémov. Samozrejme že som ho napojila na Lamininu. Už po prvom mesiaci sa začali veci zlepšovať a jeho hladina cukru bola vyrovnaná.

Moja mama mala problémy s demenciou. Nevedela ani čo kde odložila. Fotografia z roka 2016 ukazuje, ako som svojich rodičov zobrala do parku a ako sa im dnes darí. Sú v poriadku, normálne fungujú a sú šťastní.

Chcela som vám tým povedať, že keby nebolo Lamininy tak dnes už by som tu nemala svojich rodičov.

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.