Sociálna sieť nás pozná lepšie ako vlastná mama

Viete prečo vás sociálne siete poznajú dokonale ?

Sociálne siete o nás vedia takmer všetko. Súkromie sme stratili príchodom prvého mobilného telefónu. Ak uvediete nezmyselné údaje pri vstupe na sociálnu sieť, pomôže vám to ?

Určite ste už videli podobný obrázok

sociálne siete nás poznajú dokonale

..nie len na FB, ale aj na iných sociálnych sieťach. Je takmer isté že tento človek pri registrácii nezadal svoj skutočný email, meno je tiež otázne, rovnako ako všetky ostatné údaje,  ktoré zadal pri vstupe na sociálnu sieť. Ten človek nechce ukázať svoju identitu. Treba to rešpektovať. Volajme ho Fero Inkognito.

Podarí sa nášmu Ferkovi Inkognitovi dosiahnuť to čo chce ? Podarí sa mu zostať v anonymite ?

Ferko inkognito robí na Facebooku presne to, čo od neho FB chce ani o tom nevie. Prečo ? Ferko bol na futbale, ale nič sa nevyvíjalo tak ako chcel. Je naštvaný na celý svet. Ide mu žlč roztrhnúť, ale vydrží. Určite nič nenapíše. Čo ak by náhodou…

Zdieľať nebude určite nič. Dal by tým najavo že ho článok príliš zaujal. To Ferko určite nechce.

Niečo komentovať ? Ani náhodou. Ferko vie, že by sa tým mohol prezradiť.

Dávať palce hore, alebo iné emotky, to už vôbec nie. Nie je predsa žiaden pubertiak.

Fero Inkognito má na ľavom lýtku peknú kerku. Kamaráti v živom svete mu ju chvália. Chvála teší každého. Uvažuje o druhej kerke na pravé lýtko alebo rameno. Hľadá takú čo sa mu bude páčiť. Inšpiruje sa, určite sa ňou nepochváli, veď predsa nie je blbý.

Má rád rýchlu jazdu a motorky. Kúpil si novú motorku. Určite sa ňou nepochváli. Pozrie si ako dopadli posledné závody superbajkov. Hľadá..Hľadá.. Kliká..a kliká…No a FB už vie o dvoch záľubách nášho Fera Inkognita. Sem tam mu padne do oka príspevok. Zaujme ho, začíta sa, sem tam si pozrie video. Aj viac krát to isté. Takto to pokračuje mesiac, pol roka, rok. Ferko Iknognito je spokojný, zobrazujú sa mu len veci ktoré sa mu páčia. Sem tam vyskočí niečo iné,  ale tomu nevenuje pozornosť. Keď roluje po obrazovke, vidí len to čo mu FB CHCE ukázať. Nie to čo ON chce vidieť. Nemá ani tušenie, že FB si pamätá každý jeho krok..každý jeho klik..každú jeho reakciu.

Nechajme Ferka snívať jeho nezmyselný sen. Že to Ferko Inkognito nevidí vôbec neznamená, že FB už zabudol čo robil. Naopak všetko.. skutočne všetko si ukladá. Po pár mesiacoch vie o našom Ferkovi Inkognitovi viac ako jeho vlastná mama. Tej sa určite nezdôverí kde všade sa bol pozrieť.

Podarilo sa nášmu Ferkovi dosiahnuť to čo chcel ? Ani náhodou. Nič z toho čo chcel nedosiahol. Neplatí to  len pre FB, úplne rovnako sa správajú všetky sociálne siete, bez výnimky. Máte radi duchaplné debaty o ochrane osobných údajov? Občas je to sranda. Hlavne keď debatujúci zabudnú že už žiadne súkromie dávno nemáme. Prišli sme oň príchodom prvého mobilného telefónu. Čo s tým ? Máme dve možnosti. Buď sa prispôsobiť, alebo skončiť ako dinosaury...ja nechcem byť dinosaurus. Ja vy ?

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.