Online internet vytvára nové profesie a súčasne likviduje niektoré staré povolania.

Budete aj vy o pár rokov bez práce ? Zhorí aj vaša súčasná profesia v online svete ?

Zistite ako na tom skutočne ste.

 

Na fotke je mlyn mojich starých a prastarých rodičov. Mlyn bol v 20 rokoch minulého storočia v každej dedine. Nie jeden ale hneď niekoľko. Dnes už tam niesu. A ak aj sú tak nemelú.

Znamená to že sme prestali jesť múku, chleba a koláče ? Určite nie. Múka sa melie i dnes. Ale mlynárov netreba. Stačí ich pár.

Zmenili sa technológie. Zmenili sa povolania.

Predstavte si že a vraciate v noci z príjemného posedenia s priateľmi. Stretnete na ulici chlapíka čo zažíha pouličné osvetlenie ?

Druhý deň idete na autobus. Stretnete na ulici drotára ? Idete na poštu aby ste si zatelefonovali. Bude vás prepájať spojovateľka telefonických hovorov ?

Čo majú všetky tieto povolania spoločné ? Áno máte pravdu, už neexistujú, jednoducho niesu.

Keby ste pred 100…120 timi rokmi povedali drotárovi aby zahodil svoju brašnu že mu o pár rokov bude k ničomu. Ako by reagoval ? Alebo pred 40 timi rokmi poviete pani na telefónnej ústredni že o pár rokov ju nebude treba. Ako by reagovala ?

Určite by sa všetci veľmi, veľmi hnevali. A bili sa do pŕs, to nie je možné ! Veď kto by robil ich prácu ? Pouličné lampy svietia i dnes. Riady máme aj dnes. Telefonujeme i dnes. Dokonca telefonovanie je to posledné na čo používame dnešný telefón.

Zmenili sa technológie. Zmenili sa povolania.

Ako sú na tom tie dnešné profesie ? Žiadne veľké terno. Aj mnohé dnešné povolania budú o pár rokov históriou. Zaniknú. Pozrime sa na to.

Na pravej strane sú profesie, o ktorých sme pred 30 rokmi nemali ani tušenie že prídu. Nebolo treba On line marketéra, nebolo treba webdizajnéra, nebolo treba copywritera, nebolo treba správcu sociálnych sietí. Lebo jednoducho nebol internet. Ani žiaden google či facebook neexistoval.

Na ľavej strane sú profesie ktoré každý z nás dôverne pozná. Dnes ich pokladáme za normálne, bežné. Ako je to s ich stabilitou ? Nehrozí niektorej z nich osud aký mal zapalovač pouličných lámp, alebo drotár ? Možno tušíte, možno viete ktoré z týchto profesií o pár rokov skončia. Nenávratne na smetisku dejín

…teraz pozor…budete prekvapení..

Už vidím na druhej strane reakcie niektorých z vás. To nie je možné. To je blbosť. Veď kto by šoféroval autobus ? Kto by predával nehnuteľnosti ? Tieto čísla nie sú náhodné. Viacero renomovaných pracovísk na svete, si zobralo na mušku niekoľko 100 profesií. Skúmali ich budúcnosť. Konkrétne tieto čísla sú z Oxfordu.

Spomeňte si kedy ste boli naposledy v niektorom zo supermaketov ? Sedí pri každej pokladni pokladníčka alebo pokladník ? Nesedí. Je tam aspoň jedna pokladňa, kde sa obslúžime sami. Je to tak ? Aký osud čaká tých ostatných pokladníkov a pokladníčky o pár rokov ? Napriek tomu že majú ešte 3 percentnú šancu na prežitie, ich osud je jasný. Zaniknú. A možno to nebude trvať ani 10 rokov. No a to na tom nie sú najhoršie. Sú i profesie s 99 % istotou zániku.

Do ktorej skupiny patríte vy ?

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.