FGF fibroblastový rastový faktor – čo to je a prečo starneme

Fibroblastového rastového faktora sme mali najviac pri svojom narodení.

Strácame ho odo dňa našej dospelosti. S vyšším vekom ho postupne strácame. Vo finále už ho nemáme vôbec. To je dôvod prečo sa malým deťom podstatne rýchlejšie hoja „rozbité kolená“ ako starším ľuďom.

FGF dokáže zobudiť kmeňové bunky aby začali pracovať. Vie zmeniť správanie dospelých kmeňových buniek a aminokyselín na to aby sa naše telo samo regenerovalo. Prečo starneme ? Lebo strácame FGF.

FGF preprogramuje správanie kmeňových buniek na normál aby telo tam kde je potrebné mohlo dávať do poriadku poškodené bunky.

Všimli ste si, že na pokožke máte občas lupiny ? Čo to znamená ? Že kožné bunky majú svoju životnosť, majú svoj životný cyklus. Oni sa narodia, plnia svoj nejaký účel a potom zomierajú a odchádzajú a na ich miesto prichádzajú nové. Malo by to byť 1 : 1.

Kmeňové bunky zabezpečujú to aby tie nové bunky vznikali správnym spôsobom fungovali. Ak ale kmeňové bunky nefungujú tak ako majú, sú poškodené, tak ani informácia sa neodovzdáva a začína problém. Ak sa tomu ešte pridružia voľné radikáli, vonkajšie prostredie, chémia = dôjde k zmene bunky. Správa úplne inak ako predtým. Keď sme hovorili o pokožke na rukách, tak vznikajú rôzne zmeny exémy. To isté sa deja vo všetkých bunkách.

Rastový faktor zabezpečuje to, aby kmeňové bunky fungovali správne, boli aktívne aby opravovali a zabezpečovali základnú reprodukciu ostatných buniek.

<<< Čo sú to kmeňové bunky >>>

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.