Čo je konverzia a čo potrebujete na jej meranie

Konverzia je číslo ktoré mi hovorí, koľko % návštevníkov mojej stránky urobilo to čo som chcel.

Čo potrebujete aby ste mohli merať konverziu.

Na to, aby ste mohli merať konverziu, najskôr potrebujete výzvu k akcii. Vyzvať návštevníka, aby urobil krok, ktorý od neho očakávate. Konverziu môžete merať všade tam, kde dokážete určiť:

1.Počet ľudí ktorí videli výzvu k akcii.

2.Počet ľudí, ktorí skutočne urobili to, čo ste od nich chceli, teda urobili akciu na ktorú ste ich vyzvali.

Vzorec výpočtu je: (počet ľudí ktorí urobili akciu/počet ľudí čo  prišli) krát 100

3 miesta kde umiestniť výzvu k akcii:

1.Textový odkaz

2.Obrázok

3.Tlačítko

ad.1.: Textová výzva vyzerá napríklad takto: „Získajte zdravšie vyzerajúcu pleť s menším počtom vrások už za niekoľko dní“. Nie je dobré dávať priamo link (teda URL adresu ako www…….). Ak takýto text použijete v emaily, znižujete možnosť správneho doručenia vášho emailu. Nemajú to  radi ani internetový roboti ani vyhľadávače. Preto je lepšie “ukryť“ odkaz pod text, ako je to v tomto príklade. Po kliknutí na tento text je fanúšik presmerovaný na ďalšiu stránku.

ad.2.: Druhým miestom pre výzvu k akcii je obrázok.

ad.3.? Treťou možnosťou kde umiestniť výzvu na akciu je tlačítko.

Pod každou z týchto možností sa skrýva hypertextový odkaz. Čo to je ? Je to URL adresa niektorej z vašich stránok. Môže to byť zachytávacia stránka na zber kontaktov, môže to byť článok na vašom blogu na budovanie dôvery a vašej značky, môže to byť vaša predajná stránka. Jednoducho stránka, podľa toho kam chcete vášho návštevníka avarara poslať. Čo chcete aby urobil.

Všetky 3 možnosti spĺňajú podmienky na meranie konverzie. Máte počet ľudí čo klikli na vašu výzvu na akciu. Máte počet ľudí  ktorí boli na vašej stránke. Stačí vydeliť a vynásobiť 100 a konverzia je na svete.

Hypertextový odkaz ukrytý pod textom, použijete najčastejšie v emaily, v článku na blogu, na obsahových alebo informačných stránkach. Hypertextový odkaz znázorňuje tento symbol reťaze. Poznáte ho i z wordu, exelu alebo iných textových a tabuľkových editorov. Označíte text a vložíte URL adresu. Po kliknutí na takto zvýraznený text sa čitateľ dostane na vašu ďalšiu stránku. Urobil to čo ste chceli. Môžete začať merať. Možno si poviete: „To je pekné ale kde nájdem to číslo ?“ Ak ste hypertextový odkaz vložili do emailu, konverziu vám povie váš autorespondér. To je softvér na automatické posielanie emailov.

Pravidlá pre obrázky a tlačítka sú úplne rovnaké. Pod obrázkom odkaz môže ale aj nemusí byť Pod tlačítkom je celkom určite. V textovom editore je symbol reťaze, hypertextového odkazu, ten vložíte pod obrázok alebo tlačítko. Úplne rovnako ako pri texte. Len tu nebude text ale obrázok alebo tlačítko. Tlačítko musí byť výrazné. Musí mať pokiaľ možno zrozumiteľnú výzvu k akcii. Dobré je i to ak po nabehnutí naň sa ešte viac zvýrazní, zmení farbu. Výzvou k akcii nabádate návštevníka kliknúť. Aby ste ho mohli poslať na váš článok na blogu, na váš kontaktný formulár, na vašu predajnú stránku. Skrátka na miesto kde ho vy chcete mať.

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.