Alzheimerova choroba začína v časti mozgu ktorý sa volá hippocampus.

Nenechajte sa mýliť. Alzheimer a demencia NIE je chorobou starších ľudí. 4 % chorých nemá ešte ani 50 rokov.

Netradične začnem na úvod dvomi alarmujúcimi vetami. V dnešnej dobe vedia lekári spoľahlivo diagnostikovať Alzheimerovu chorobu „až“ v stredne ťažkej fáze ochorenia. Ľudí u ktorých sa podarí Alzheimerovu chorobu odhaliť „včas“ sú len jednotky %.

Čo sa vlastne deje v mozgu chorého ? Dochádza v ňom k zvýšenej tvorbe beta-amyloidu. To je bielkovina, ktorá patrí do nášho tela ale len v obmedzenom množstve. Mozog s demenciou nevie beta-amyloid dostatočne odbúravať. Ten sa hromadí, tvorí zápalové ložiská a narušuje spojenie medzi neurónmi. Neurónové bunky v mozgu začínajú odumierať.

Zastávka autobusu z ktorej nič nejazdí. Majú ju v liečebni v Šanově.

Ľudia trpiaci demenciou sa často niekam vyberú. Chcú cestovať domov, za svojou prvou láskou. Do práce – i keď už roky nepracujú. Jednoducho kamkoľvek. Fiktívna zastávka ich … skutočne zastaví. Jednoducho sa postavia a čakajú. Kým ich niekto z personálu vľúdne odvedie naspäť na izbu.

Text vo videu: Čo je Alzheimerova choroba ?

Je pomalé ochorenie mozgu. Postihuje 1 z 10 ľudí vo veku nad 65 rokov. Nikto nie je imúnny. Ochorenie sa postupne rozvíja keď sa abnormálne proteínové fragmetnty nazývané plaky (Plaques) nazhromaždia v mozgu a zabíjajú mozgové bunky. Začínajú v časti mozgu ktorý sa volá hippocampus. To je tá časť mozgu, kde sa najskôr tvoria spomienky. V priebehu niekoľko rokov plaky a spleti pomaly ničia hippocampus. Preto je čím ďalej ťažšie tvoriť nové spomienky. Jednoduché spomienky za posledných niekoľko hodín alebo dní jednoducho chýbajú.

Potom sa viac plakov a spletí šíri do rôznych oblastí mozgu. Zabíjajú bunky a ohrozujú funkcie mozgu všade kam preniknú. Toto šírenie je to čo spôsobuje rôzne fáze Alzheimrovej choroby. Z hippocampu sa nemoc šíri do oblasti mozgu, kde je spracovávaný jazyk. Keď k tomu príde, človek začína mať problém nájsť správne slovo.

Ďalej sa nemoc šíri k prednej časti mozgu, kde sídli logické myslenie. Človek začne veľmi pozvolna strácať schopnosť riešiť úlohy, pochopiť pojmy a plánovať.

Plaky a spleti sa pustia do časti mozgu, kde sú regulované emócie. Vo chvíli keď k tomu príde, pacient postupne stráca kontrolu nad náladami a pocitmi. Potom sa choroba presúva do oblasti mozgu, kde je dávaný veciam zmysel ktoré vidí, počuje a cíti. V tejto fázy Alzheimer mätie myseľ človeka a môže vyvolať halucinácie.

Nakoniec plaky a spleti vymažú najstaršie spomienky, ktoré sú uložené v zadnej časti mozgu. Ku koncu choroba narušuje rovnováhu a koordináciu. V poslednej fázy ničí časť mozgu ktorá reguluje dýchanie a srdce.

Postup od mierneho zabúdania až po koniec je pomalý a prebieha v priemere 8 až 10 rokov. Pokiaľ pomôžete svojim priateľom a známim lepšie porozumieť Alzheimerovej chorobe, možno pomôžete i v boji za liek.

Zdroj: www.aboutalz.org

Pavol Valúch

Tridsiatnik s viac ako 25 ročnými skúsenosťami. Freelancer v oblasti online marketingu a sociálnych sietí. Autor internetovej verzie programu Lekár lieči vajíčko uzdravuje a Učíme sa internet. Od roku 1999 na warfaríne = autor blogu Warfarín a život s ním. https://budemfit.eu/ kde nájdete 177 potravín s obsahom vitamínu K

Komentáre

    Pridať komentár

    * Nezapomeňte na povinné pole.